Атлетичари ПСУСС и на завршном Кросу РТС-а у Рековцу

Рековац је данас био домаћин петог, последњег такмичења из овогодишње Крос серије РТС-а.
У 27 трка циљем је прошло 640 такмичара. Новопазарци Саима Мурић и Алдин Ћатовић победници су трка сениора на три односно пет хиљада метара. Са по три прва места, апсолутни победници Крос серије 2022, су Румунка Кристина Балан и Алдин Ћатовић.
Рековац је још једном био успешан домаћин. Директор такмичења Љубиша Стевановић ништа није препустио случају, зато је и техничка организација била на високом квалитетном нивоу.
Општину са три и по хиљаде становника предводио је председник Александар Дјордјевић, и тај тандем Ђорђевић-Стевановић, чини се, као да још није рекао своју последњу реч.
Као и на претходним овогодишњим кросевима и на овом завршном, учествовала су деца атлетичари из филијале Свете Србије на Косову и Метохији, тачније Косметском Поморављу, подно Новог брда из места Стража. Под вођством европског параолимпијскјог шампиона на 400 метара и тренера Ивана Цветковића, наша деца су постигла запажене резултате у својим категоријама и то:
I место, Стефанија Младеновић, ученица првог разреда,
II место, Виктор Младеновић, ученик петог разреда,
III место, Катарина Ивковић, ученица другог разреда,
IV место Кристијан Симијоновић, ученик петог други разреда,
V место Немања Гигић, ученик петог разреда
VIII место Душица Стојановић, ученица осмог разреда
Веома смо поносни на наше мале атлетичаре, потомке српских војника гардиста, који су вековима Немањићког доба, чували Град Ново Брдо, који је тада био центар трговине и рударств овог дела Балкана и у њему је живело преко 50.000 становника.
О Кросу РТС-а
Идеја о оснивању Кроса Радио Београда зачета је у јесен 1990, а у зиму исте године директор Радио Београда Никола Мирков дао је дозволу и за покретање тог такмичења. Већ 20. априла 1991. године, на хиподрому у Сремској Митровици одржан је Први крос Радио Београда. Знак за старт дали су Никола Мирков и Миле Миловановић, председник Скупштине општине Сремска Митровица. У 23 трке циљем су прошла 6373 такмичара. Горан Раичевић (АК Партизан, Београд) и Сузана Ћирић (ЖАК Градитељ, Инђија) победили су у надметању сениора на пет односно сениорки на три хиљаде метара.
Прву златну медаљу, пак, понела је Александра Митровић, ученица првог разреда ОШ „Јово Поповић“ из Сремске Митровице. Радио Београд је први пут вршио пренос једног крос такмичења, у трајању од четири сата и 45 минута. Репортери су били: Добрица Милићевић (уредник Спортске рубрике), Јордан Ивановић, Љубомир Жакула, Мијаило Костић, Владе Радичевић и Стеван Ковачевић.
Крос Радио Београда се брзо развијао. Због тога, као најмасовнија приредба у југоисточном делу Европе, добија име целе медијске куће – Крос РТС-а.
Број такмичара из земље и иностранства се повећавао из године у годину, а рекорд је остверен на 8. кросу РТС-а за Гран при Радио Београда – 7.386 тркача!
Травнатом стазом Хиподрома „Сирмијум“ трчали су бројни асови – од Швеђанина Класа Ниберга, до вишеструког европског првака у кросу Украјинца Сергеја Лебеда. Промотори су била и највећа светска, али и домаћа атлетска имена – олимпијска шампионка на 800 м Надежда Олизаренко, „сребрни“ на ОИ Иван Губијан (кладиво) и Фрањо Михалић (маратон), светска рекордерка на 800 м Вера Николић, европски прваци – Милош Срејовић, Снежана Пајкић, Слободан Бранковић, Драган Здравковић… и други непревазиђени асови – Ненад Стекић, Дане Корица, Олга Гере, Милован Јованчић, чланови најбрже „беле штафете“ света 4×400 Јовковић, Ђуровић, Мачев, Бранковић, тренер од угледа Драган Петровић итд.
Године 2000. Крос РТС-а мења физиономију. Добија још један део – „Нека трчи Србија“ (данас, „Крос РТС-а кроз Србију). И 15. априла, у 147 општина Србије истовремено је трчало 518.700 ученика! Старт је, из студија Радио Београда, дао министар просвете Миливоје Симоновић. Била је то масовност за Гиниса и за писану честитку Финца Карла Олафа Хомена, председника Европске атлетске асоцијације.
Само годину дана доцније, 7. априла 2001, заживео је и „Крос РТС-а у дијаспори“. Трчала су српска деца у осам европских земаља: Француској, Холандији, Швајцарској, Аустрији, Румунији, Немачкој, Данској и Шведској.
Потпуна трансформација Кроса РТС-а завршена је 2007. После 16 година финале је делимично измештено из Сремске Митровице. Наиме, уместо такве направљена је завршница од пет равноправних такмичења – пет субота заредом (Крос серија РТС-а за Гран при Радио Београда)! Затим, уз „Крос РТС-а кроз Србију“ и „Крос РТС-а у дијаспори“, формирана су и два кампа – за децу из расејања и „Александар Петровић“ за даровите младе тркаче узраста од 12 до 17 година. Захваљујући тим променама Крос РТС-а живи током целе године.