Благослов Мајке Божије

На острву Липси у Грчкој које нема више од стотинак домицилног становништва, на само један километар изван главног насеља, налази се светиња – манастир Пресвете Богородице Хароске. У њој се налази по много чему посебна икона Мајке Божије: „Παναγιά του Χάρου“.
Ову скромну тробродну византијску манастирску цркву, која се одликује ниском куполом и неправилним луковима, који у комбинацији са неколико уских прозора дају јој посебан амбијент, 1600. године саградили су монаси из Патмоса.
Икона Богородице не држи Христа Младенца у наручју као обично, већ Крст са Њеним Сином распетим на њему. То је јединствена композиција, која приказује тугу мајке и муке које је прошла, примајући своје мртво дете након невероватно окрутног и срамотног мучеништва. Богородица Хароска већ стотинама година благосиља острво Липси и верни народ који јој хрли на молитвено укрепљење.
Тако је према сведочењима, у априлу 1943. године, једна млада девојка положила беле љиљане на икону „Παναγιά του Χάρου“, као дар Пресветој Богородици. Како су дани пролазили, љиљани су природно увенули. Три месеца касније, у јулу 1943. посетиоци су приметили да су осушени љиљани почели да оживљавају. Како се ближио празник Успења Пресвете Богородице, ницали су пупољци, мирисали на мошус, и потпуно су процветали на дан прославе. Ово чудо се од тада понавља сваке године.
Људи који посећују малу цркву у Панагији како би се поклонили овој посебној икони Пресвете Богородице, кажу да се ово чудо понавља сваке године у исто време.
Сада чудотворну икону красе и надимци „богородични љиљани“. Цвеће се ставља на икону у пролеће, које се затим природно осуши и на прослави Успења процвета, стварајући мирисне пупољке.

По овој једиственој икони Мајке Божије, насликана је још једна која се налази у цркви Благовештења Пресвете Богородице на Василиевском острву у Санкт Петербургу у Русији.

