Јефимија најбоље осликала Теслину епоху

Ерик Адамс, актуелни градоначелник Њујорка, инспирисан, како доприносом који је Србин Никола Тесла дао развоју Њујорка, Сједињених Држава и целог човечанства, тако и свим активностима које је Теслина научна фондација (ТНФ) реализовала, баш у Њујорку, на плану промоције овог у свету најзначајнијег научника, прогласио је 14. јануар ”Даном Теслине научне фондације у Њујорку”. Ова објава је први пут прочитана на 10. Међународној конференцији „У духу Тесле“ која је 14. јануара 2023. одржана у њујоршком хотелу „Њујоркер“, у коме је Тесла провео последњих 10 година свог живота. Том приликом је представљена и макета споменика Николи Тесли, рад америчког вајара Стена Ватса, која би ускоро, у сарадњи са канцеларијом градоначелника Адамса, требало да буде постављена у Брајант парку у коме је Тесла често боравио или на некој другој пригодној локацији у Великој јабуци.

Поводом обележавања дана сећања на Николу Теслу, као и интелектуално-научну заоставштину коју је подарио човечанству, Теслина научна фондација је овом приликом доделила значајна признања, људима који су својим трудом и креативом, поново оживели лик и дело непревазиђеног Тесле. Тако се међу лауреатима награде ”У духу Тесле”, нашла и наша Јефимија Нинковић из Бара, са сликом ”Теслин дух и Теслина емоција”. Њој су Златну медаљу и Грамату доделили у просторијама Теслине научне фондације у Београду.

Овај низ награђених, започет је наградом за животно дело, која је додељена америчком публицисти др Марк Ј. Сајферу, Теслином биографу, за његових посвећених 46 година непрекидног проучавања лика и дела Николе Тесле.

Драга нам Јефимија, се нашла у друштву одабраних као што су: Стен Ватс, амерички вајар који је урадио најбољу скулптуру Тесле у 21. веку; затим горе поменути Ерик Адамс, градоначелник Њујорка који је добио награду: ”У духу Тесле  (Tesla spirit awards)”, за подршку коју је пружио промоцији Теслиног дела; др Владимир Цмиљановић, српски научник који уз помоћ Владе Швајцарске тражи лек против рака; др Владан Вулетић, професор на престижном америчком МИТ универзитету, др Зорица Пантић, председник Вентворкс Институте оф Технологy из Бостона, Саша Јевтић, директор основне школе „Драгомир Марковић“ из Крушевца; Јасмина Стоиљковић, драмски уметник Народног позоришта у Грачаници са Косова и Метохије. Јована Игњатовић, координаторка Одељења за образовање деце ТНФ, чланови Студентског центра изузетности Машинског факултета у Београду, менаџмент хотела Њујоркер за 10 година успешне сарадње са ТНФ ….

Иначе, Јефимија је рођена почетком миленијума 08.06.2004. године у Нишу. Сада живи и ради у Београду, а у исто време и студира  на Богословском факултету за уметност и концервацију, на одсеку Црквене уметности. Завршила је нижу музичку школу „Петар II Петровић Његош“, као и школу глуме, а 2021. године позвана је од стране Матице Српске – Друштво чланова у Црној Гори на лингвистички камп у Тршићу. У годинама 2018., 2019 и 2020. као добитник прве награде на конкурсима Светосавског звонца, била је део нашег петнаестодневног кампа на острву Крф, у оквиру пројекта „Стопама наших предака“. Активни је део Школског центра ПСУСС ”Гнездо”. Учи и говори  енглески, италијански, руски и турски језик. Као мала стално је цртала, такорећи од четврте године оловка јој је била у руци. И данас: акрил, акварел, гваш, уље, комбиноване технике или сама оловка увек су око ње у њеном радном и животном простору. Труди се да технике које од ње траже усавршавање, ради на томе, акварели јој представљају одмор, и они дођу после сваког напорног посла. Дешава се да у раду проведе до шест сати без пауза само на једној слици, а након тога следе акварели као уметнилка релаксација. Колико год је људи из уметности усмеравали на графику, бојама се увек враћа. 

Да није просечна уметница говори и то да је међу реткима, посебно међу младима, који се баве иконописом. Са само 12 година, добивши благослов, осликала је своју прву икону – Светог Пајсија. 

Њена дела „путују“ кроз многе земље, ипак, најдражи јој је одлазак њене иконе на Хиландар. Поводом добијања ове награде удружења ”Лас Хентес”, Јефимија је изјавила: ”Осамсто година аутокефалности СПЦ удружење „Лас Хентес“ обележило је конкурсом „Моја Србија“, на ком сам добила прво место. Тамо где не бих смела да будем, била сам небројано пута, повели су ме светитељи које сам осликала, не да би ме повели са собом, већ да бих иконопишући њих показала шта је то моја Србија” 

У августу месецу 2022. године имала је своју самосталну изложбу под називом ”Са друге стране”, излагану у Винарији ”Богојевић” на Реци Црнојевића, а у досадашњем раду има преко тридесет првих места на међународним конкурсима, са радовима који се налазе у бројним приватним колекцијама и државним институцијама у Србији, Црној Гори и широм Дијаспоре

Теслина Научна Фондација (ТНФ) укратко:

Теслина научна фондација се као настављач мисије највећег научника 19-тог и 20-тог века Николе Тесле залаже за обједињавање људи широм света, који ће својим радом чинити добро за друге, радити за добробит целокупног човечанства. Умрежавањем кроз радионице, предавања, размену идеја, креативан начин размишљања и решавања проблема почевши од најмлађих, па све до најстаријих без обзира на пол, расну, верску или било коју другу врсту различитости, могуће је приближити се толерантнијем и праведнијем друштву на добробит садашњих и будућих генерација. Теслина научна фондација је настала како би промовисала заоставштину Николе Тесле подизањем свести о његовим достигнућима и доприносима у 21. веку, те тако допринела разумевању многих његових патената и проналазака који би имали примену у данашњим потребама човечанства. Кроз образовне програме, радионице, састанке и јавне манифестације они окупљају све оне који се истински интересују за Теслу. Фондација, такође, на годишњем нивоу селектује по неколико ентузијаста који би демонстрирали иновативне технолошке концепте који илуструју Теслину доживотну посвећеност науци, индустрији и заштити животне средине. Фондација сваке године додељује награде за достигнућа у технологији, образовању, култури и уметности, а која су у вези са Теслом или његовим радом.