Језиком нота и љубављу предака стварамо места нових сусретања

Крајем фебруара и почетком марта месеца, стазама нота, пројездиће караван хармоније гласова, музике и културе, од Требиња преко Подгорице и Тивта до Бара, проносећи идеју братства, родољубља, емоција и човекољубља, насталу из животног сусрета пре више од једног века њихових и наших предака на Крфу. Подражавајући ту љубав и поштовање под слоганом ”У част предака за будућност потомака”, наставља се серија концерата које заједно организују ”СВЕТИ СРБ и ја” (ПСУСС) и Крфско удружење грчко-српског пријатељства.

После: Београда, Новог Сада, Суботице, Старе Пазове, Ниша, Бања Луке, Никшића, Херцег Новог, Пожаревца и Златибора, Задужбинарски концерти су заказани за 29. фебруар у Требињу, 1. марта у Подгорици, 2. марта у Тивту и 3. марта у Бару.
Сви овакви досадашњи сусрети су показала једнодушје и саборни дух, а харитативни карактер потврдило је преко 5.000 посетилаца широм Региона, који су куповином карте постали задужбинари омладинског и дечијег кампа, те будуће тврђаве знања на Крфу која ће у име предака на месту на ком су се опоравили, васпитавати и учвршћивати морални обилићевски кодекс најбољих њихових потомака.
У овој серији концерата свој допринос и лични дар дају као некад њихови преци нашима, својим доласком и репрезентативним музичким умећем преко 80 чланова Крфског Конзерваторијума талентованих уметника “Одион” и Музичке школе Крфа.

Крфски Конзерваторијум талентованих музичара ”ОДИОН”

Конзерваторијум на Крфу је основан 23. јуна 1894. године под називом „Певачко друштво Крфа“. 13. фебруара 1899. преименован је у „Крфски конзерваторијум“. То је други најстарији активни конзерваторијум у Грчкој после Атинског конзерваторијума (1871).
Тренутно запошљава преко 50 наставника и има преко 300 студената. Представља знаменитост у историји грчке музике. Током више од једног века старог присуства, многи касније реномирани музичари који су се истакли у Грчкој и иностранству су његови ученици.
То је непрофитна фондација која је од свог настанка има за циљ да омогући приступ висококвалитетном музичком образовању талентованим студентима свих друштвених слојева.
Највећа част за Конзерваторијум,, била је награда коју је Атинска академија доделила Конзерваторијуму 30. децембра 1997. године, за посебне заслуге за народ и државу Грчке.
Конзерваторијум је 2012. године награђен Наградом музичке и позоришне критике као најбоља културна организација која делује у региону.
Фондација Гина Бахауер-Николаоу Дуба је 2019. године наградила Конзерваториј на Крфу као најбољу регионалну културну институцију.

Музичка школа ”Керкира” са Крфа

Пружа ученицима комбинацију предмета из националног наставног плана и програма (као што су стари и нови грчки, историја, математика, науке) као и музичког програма, теорије (као што су хармонија, диктат, византијска музика) и инструментални (клавир, виолина, гитара, флаута, удараљке итд.). Наставно особље школе, чини скоро 70 наставника посвећених образовању, редовно доступних за обуку, обнављање вештина и иновације.
Школу похађа око 250 талентованих и музикалних дечака и девојчица, који долазе из сваког угла острва, узраста од 13 до 18 година. Ученици имају разнолику друштвену, културну и образовну позадину те је и отуда снажан фокус на друштвену инклузију. Да би интегрисала ученике са тако различитом позадином у свеобухватно, као и музичко образовање, школа је усвојила различите праксе, као што су менторство које укључује ученике различитог узраста и порекла, флексибилни модели тренинга, као што је индивидуално подучавање, као и похађање наставе мешовити часови способности, честа сарадња са родитељима, друштвеним партнерима и тако даље.
Наставни план и програм музике, посебно, подржава музички развој младих људи тако што им пружа низ изазовних и обогаћујућих музичких сусрета који воде ка све софистициранијем и смисленијем односу са музиком као композитори, извођачи и слушаоци. Музика игра кључну улогу у остваривању једног од кључних циљева Европских школа, а то је да младим људима пружи могућности за креативне подухвате и висок ниво образовања.