Срем и Крф у једном уметничком раму

Православно спортско удружење “СВЕТИ СРБ и ја” уз уметничко домаћинство Удружења српско-грчког пријатељства “Ирида” чији су многи чланови и ђаци Музичке школе ”Петар Кранчевић”, приредили су крфско-сремско вече за памћење у овим програмом премијерно отвореној реновираној сремскомитровачкој сали Позоришта ”Добрица Милутиновић”. Још једном се преко 300 присутних гостију подсетило наше славне и страдалне, а опет јуначке историје Првог светског рата, а долазак потомака оних који су наше претке пре 108 година прихватили као своје ту у стари Сирмијум а данашњу Сремску Митровицу.

Овај културолошки догађај је наставио веома дугачак низ Задужбинарских концерата Свете Србије по Србији, Републици Српској и Црној Гори, а овај као посебно изражајан, овде у Срему додао је трећи уметнички бисер оних уметника са Крфа који су свој музички опус приказали у нашој прелепој Војводини. Тако је после Симфонијског оркестра ”Микис Теодоракис” и хора “Михалис Капосдистријас” као и Филхармоније ”Љападес”, као трећи у низу дошао и оркестар и хор Централно-јужног Крфа.
Концерт је извело 60 хориста и инструменталиста који чине овај хор и оркестар састављен од чланова Културног друштва “Петритис”, Музичко-уметничког друштва Периволи и хора “Врагањотика” под диригентском палицом Спироса Смоилиса. Они су својим специфичним приступом другачијем и разноврснијем вокално-инструменталном репертоару провели публику кроз крфски мелос инспирисани традицијом и копозицијама најпознатијих грчких ствараоца.

У име домаћина у програму је наступао Хор ,,Ирида,, под руководством Александре Гаруновић. Хор је извео композиције на српском и грчком језику и овим задужбинарским концертом испунио смисао вековних односа двеју пријатељских држава.
Овај догађај је харитативног карактера, који се огледа у томе што ће посетиоци куповином карте за Задужбинарски концерт у исто време дати прилог за изградњу дечијег и омладинског образовног кампа који је Света Србија започела на Крфу.
Овај програмски боравак крфског хора и оркестра реализован је захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводина који трећу годину у континуитету препознаје квалитет ових активности Свете Србије, захваљујући чему деца-ђаци основних и средњих школа, затим наставно особље у вртићима, основним школама и средњим и музичким школама на територији Војводине као и чланови музичких оркестара и академских хорова који функционишу и раде у неким од културних, верских и образовних институција наше северне покрајине имају прилику да и 108. година од ослобођења у Првом светском рату и одржавања Скупштине када су народни трибуни донели одлуку о присаједињењу Србији, оживе те историјске слике .
Такође тиме се посебно украшава и чини читав простор Војводине оазом културе, опточену најлепшим врлинама родољубља, нашег националног индетитета и развоја јаких и здравих међусуседских и Регионалних односа.
Што се тиче саме Сремске Митровице, као посебна животна и духовна потка Грчке и Србије појављује се личност која је обележила историју Града да је и он сам понео њено име (Сремска Митровица – Сремски Димитровград), а и историју читаве регије од Срема преко Косова и Метохије (Косовска Митровица), па кроз Вардарску и Солунску Македонију, преко Тесалије и Епира све до острва Крфа, јесте Свети Димитрије Солунски.
Овај стваралачки музички сусрет проказује уметност у њеној суштини и носи у себи подједнаку љубав и поруку према човечанском роду.
Драги гости са Крфа баштинећи дугу традицију музичког стваралаштва која црпи инспирацију и у савременом добу још из античких прича о силним лутањима Хоимеоровог јунака и краља Итаке Одисеја и прелепе нимфе Керкире, повезују време и векове кроз љубав српског војника и крфљанке, све до данашњих дана када потомци славних предака иду њиховим стопама и оживаљавају сећање на њих и њихова дела и животне биографије од којих је свака уникат.

Концерт подржао Секретаријат за културу, јавно информисање и односе са  верским заједницама АП Војводине