Орден Заставе II степена за Гувернера Јаниса Трепеклиса

Овогодишњи лауреат (добитник и носилац) признања државе Србије: Ордена српске заставе II степена је Господин Јанис Трепеклис, садашњи гувернер Јонских острва и бивши градоначелник града Крфа (2011-2014).
Наиме, као осведочени пријатељ српског народа, а на иницијативу и предлог Амбасаде Србије у Грчкој, крфског друштва грчко-српског пријатељства и Удружења ратних добровољаца 1912-1918, а поводом обележавања Дана државности Србије, Господин Јанис, одликован је другим по значају одликовањем државе Србије.
Кокретан повод за овакву препоруку јесте догађај који се одвијао у веома деликатном моменту за наш народ и државу, а који је човекољубљем опет спојио Србе и Грке крфљане.
Година је 1999. и кренула је бесправна и кукавичка НАТО агресија на нашу земљу Она је званично почела 24. марта у 19 часова и 55 минута, и трајала је наредних 78 дана. Оно што се тих дана догађало на Кrфу исписало је нашу савремену историју која нас је подсетила на доброчинство Крфљана указано према нашим прецима, а сада потврђено и према нама као ововременој генерацији.
У тим данима на информацију да је аеродром на Крфу ставњен на листу потенцијалних ”резервних” аердорома за слетање НАТО бомбардера који бацају бомбе по српском народу, велики родољуб, патриота и изнад свега пријатељ српског народа Јанис Трепеклис је са већим бројем својих суграђана и истомишљеника 1999. године блокирао и делимично оштетио део инфраструктуре на аеродрому Крф и са народом легао на писту. Тим протесним гестом је не само вербално већ и физички артикулисао став народа Крфа и спречио да аеродром и његова инфраструктура могу бити коришћени за евентуално полетање и слетање НАТО летелица или било коју другу врсту логистичке помоћи НАТО снагама током агресије на СРЈ и братски српски народ.
О оваквој врсти саможртвовања можда најбоље говори чињеница да Крфљани углавном „живе“ од туризма и да поред ферибота највећи број туриста на острво пристиже управо авио мостом (редовним и чартер летовима) из целог света. Па ипак и ако су били на „прагу“ почетка туристичке сезоне, господин Трепеклис и бројни крфљани су свесно и на своју и директну економску штету свих грађана Крфа урадили то што су урадили.
Држава Грчка га је због тежине прекршаја који је учињен чином пробијања жице и неовлашћеног уласка на писту, гонила службеним путем те је због тога имао и трпео и правне консеквенце.
За тај патриотски чин мотивисан љубављу према српском народу али и несебично пружање подршке српској заједници на Крфу и друге истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа Србије и Грчке, господин Трепеклис је био један од 87 лауреата, а због тежине прекршаја који је учињен чином бровијања живе и уаска на писту аеродрома Држава Грчка га је гонила правно службеним путем те је због тога имао и трпео и правне консеквенце.
На свечаној додели у пратњи Господина Трепеклиса били су и чланови крфског друштва српско-грчког пријатељства Никос Бозикис и Ненад Амановић.
Помоћ у реализацији пројекта ”Стопама наших предака”

Да је доброта и приљежност према српском роду константна животна врлина Господина Јаниса, показали су и моменти када је он био Градоначелник острва Крфа, а нама сами почетак организације и реализације пројекта образовног ученичког кампа на Крфу, који носи назив ”Стопама наших предака”, који је активан ево Богу хвала готово петнаест година.
Сходно томе, да смо почели тада са акцијама чишћења постојећих спомен-обележја и маркирања и постављања додатних тројезичних туристичких путоказа на правцима где су били историјски локалитети српске војске за време њеног боравка на Крфу (1916 -1918. године) већ од првих дана смо добили подршку за то од Администрације Града Крфа и лично тада Градоначелника Трепеклиса. Он нам је отворио врата Градске куће за пријеме талентованих ђака учесника кампа којих је сада било преко 700 и утабао стазе за све будуће активности сличног типа којих је било много.
У част тако добрих односа, ми смо у фебруару 2013. године организовали посету Градоначелника Трепеклиса Србији и Београду, када је имао пријеме код блажене успомене Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја, затим Градоначелника Београда, Министара за туризам и спољне послове Владе Републике Србије и других званичника.
Орден српске заставе

Орден српске заставе је одликовање Републике Србије установљено 26. октобра 2009. године „Законом о одликовањима Републике Србије.
Аутор идејног решења Ордена српске заставе је академски вајар Митар Петковић, руководилац уметничког студија у Заводу за израду новчаница и кованог новца – Топчидер.
Орден се додељује указом Председника Републике Србије, обично поводом Дана државности Републике Србије.
Додељује се за нарочите заслуге у развијању међународних односа између Републике Србије и других држава, односно међународних организација, као и за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и других држава. Орден српске заставе има три степена.