Поликастро- командно место Сила Антанте на Солунском фронту

На путу ка Крфу, где се на позив братског Друштва грчко-српског пријатељства, упутио у име Свете Србије, на прославу Васкрса, председник Димитрије Стикић, обиђено је и значајно историјско место из Првог светског рата, спомен-обележје Поликастро. Ово спомен обележје је значајно по томе што се налази на месту команде Солунског фронта. Захваљујући нашим славним прецима овај монументални спомен комплекс подигнут је 1977. године, а сав материјал и уграђени најлепши бели мермер су донешени из Шумадије из Аранђеловца из Венчачког мајдана.
Када се уђе у Грчку већ после 15 километара види се на узвишењу (Поликастро) мала црквица у којој се и данас молитвено обележавају сви значајнији датуми везани за пробој солунског фронта и борбе током Великог рата.
Сам приступ спомен обележју је веома лак и једноставан, те се на једном проширењу након искључења са брзе саобраћајнице Евзони – Солун, може паркирати у самом подножју брдашцета. Одатле води пролаз кроз капијицу и после петнаестак степеника сте на платоу где се налазе главни споменик, бисте премијера и лепо уређен паркић са клупама и чемпресима унаоколо. Уз још десетак великих степеника стазом која води навише, долази се и до већ споменуте капеле-црквице која доминира врхом.
Иначе, нешто слично као и на Крфу, парцелу за ово спомен-обележје даривао је 1975. године, још један Грк Христос Карафодорос.
Приступ је слободан и нема чувара.
Деведесетих година постављене су бисте премијера земаља – савезница из Великог рата: Грка Елефтериоса Венизелиоса, Србина Николе Пашића, Француза Аристида Бријана, Британца Дејвида Лорда Џорџа и Италијана Виторио Емануеле Орландада. Бисте су такође као и главни споменик подигнуте средствима Удружења грчких ветерана Солунског фронта.
Седећи на клупи у хладу високих чемпреса и гледајући овај призор подсећамо се на време када је Србија имала веома високу позицију и поштовање међу државама које данас називамо велесилама. Поздрављамо се са херојима уз обећање да ћемо поново доћи.
О ПОЛИКАСТРУ
Спомен обележје на ПОЛИКАСТРУ (Грчка – у близини граничног прелаза Евзони, се налази и обележава командно место савезничких снага Сила Антанте у Првом светском рату током пробија Солунакиг фронта
Откривен је 1977. године од када се и званично државном церемонијом Републике Грчке и Републике Србије, сваке године одаје почаст војницима, официрима и пидофицирима палим на Солунском фронту.
Иначе за споменик земљама савезницама (победницима) на овом месту, идеја је и замисао нашег ратног пилота Саве Микића, а уметнички га је обликовао такође наш ратник „Солунац“ архитекта Александар Секулић. Највећи део трошкова израде и поставке истог финансирало је Удружење НОСИЛАЦА АЛБАНСКЕ СПОМЕНИЦЕ из Србије. Првобитна замисао и постигнути споразум био је, да се постави са Македонске стране. Међутим због подела око овог питања власти у Скопљу, већ започети радови са македонске стране морали су бити прекинути. Из тог разлога спомен обележје постављено је баш овде на брдашцету ПОЛИКАСТРО на грчкој страни, према Солуну и Србији где исијава као неки светионик времена и незаборава. Сами споменик од белог Венчачког мермера, као да је преселио део Шумадије и отаџбине Србије овде у братску нам Грчку. Обликован вештим рукама наших мајстора у 5. метара висок, споменик у облику ПЕТОУГАОНЕ ПИРАМИДЕ и БУКТИЊОМ на врху, која као да са узвишице „пара небо“ и светли над душама свих оних који су примајући смртоносне метке и шрапнеле у своје јуначке груди, отварали ту „КАПИЈУ СЛОБОДЕ“ и својим мртвим телима „поплочавали“ пут преживелим саборцима за победоносни повратак у поробљену Отаџбину.
На свакој од тих пет страна споменика је истоветна порука исписана на језицима земаља савезница, следеће садржине:
„ХЕРОЈСКИМ СИНОВИМА СРБИЈЕ, ФРАНЦУСКЕ, ИТАЛИЈЕ, ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ И ГРЧКЕ КОЈИ СУ СЕ ВЕРНИ ЗАВЕШТАЊИМА СВОЈИХ ПРЕДАКА, БОРИЛИ НА ОВИМ МЕСТИМА И ПАЛИ ЗА СЛОБОДУ И СВЕТСКИ МИР ОД 1916 ДО 1918.“
потпредседник
Савеза удружења потомака ратника Србије 1912-1920.
проф. хаџи Сретан Цветојевић „Цвеле“