Света Србија на Мини-макси лиги

Фудбалери Свете Србије из Шилова започели су своје активно учешће у Мини-макси лиги. У свом премијерном наступу, имали су прилику да одмере снагу и спортске вештине са ФК ”Јуниор” из Врањске Бање. Утакмица се играла 40 мин и била је квалитетна са пуно шанси и на једој и на другој страни. На крају, боља концетрација у финишу добрих акција на терену, резултирала је и коначним резултатом од 2:0 за ФК ”Јуниор”.
О Мини-макси лиги

Од 2001. године Дечија фудбалска асоцијација је ангажована на развоју и реализацији јединственог фудбалског такмичења – Мини и Макси Фудбалских Лига. Овај пројект је намењен најмлађим узрастним категоријама – дечацима и девојчицама узраста 4 – 12 година старости. Реализацију овог програма сви у ДФА спроводе са огромним ентузијазмом, развојном стратегијом и вером да Мини и Макси такмичења у будућности постану део сваке локалне заједнице у нашој земљи али и у региону југоисточне Европе.
Све утакмице се играју по модификованим фудбалским правилима, прилагођеним за игру на малом терену са мантинелом, а пред почетак сваке сезоне организатор доставља свим потенцијалним учесницима пропозиције такмичења које веома јасно дефинишу учешће сваког тима из којих се може видети и концепција такмичења, али и спознати филозофија организатора, као и сама суштина разлога постојања такмичења.
Иницијатива за организовање поменутих такмичења потекла је од стране групе фудбалских ентузијаста, пре свега од Владана Шкорића и Игора Јанковића (једног од оснивача ПСУСС), као и групе тренера београдских фудбалских клубова Ројал, Бест Клуб и Мондиал, а са циљем да се кроз једно организовано такмичење одигра већи број утакмица, чиме би се остварила жеља деце за такмичењем, а самим тим и омасовио број полазника фудбалског спорта и тиме стекли услови за стварање квалитетнијих селекција у свим годиштима. Владан Шкорић и Игор Јанковић, као идејни творци овог пројекта, од појаве прве идеје па све до данас свакодневно решавају бројне проблеме како би такмичење функционисало беспрекорно, а из године у године све више личило на врхунске фудбалске догађаје, попут лиге шампиона, само за децу.
Вишеструка корист из покретања ових такмичења састоји се пре свега у популаризацији дечијег фудбала, стварању квантитативније базе најмлађих фудбалских полазника у циљу стицања основних фудбалских вештина пре уласка у прве званичне селекције, тј. популарне “петлиће“.
Брига о најмлађима и њихова едукација у спорту су од приоритетног значаја за њихов духовни и телесни развој као и за усвајање и неговање племенитих животних вредности. Покретањем ових такмичења и тзв. “мртви“ зимски период постао је повољан и користан, јер најмлађима пружа радост такмичења у континуитету.
Мали терени са подлогом од вештачке траве гарантују прави фудбалски амбијент, али представљају и својеврсну припрему за упознавање играча са том, за наше појмове, новом подлогом која има велике изгледе и да заживи на бројним фудбалским аренама широм света. Смањене димензије терена природно повећавају број контаката играча са лоптом, а мантинела, која ограђује терене има функцију да спречи честе прекиде игре, и додатно повећава број контаката са лоптом за 20 -30%.
Прва сезона такмичења у оквиру МИНИ и МАКСИ фудбалских лига представљала је својеврсни пилот пројекат који је организаторима омогућио да се у стварним условима реализације такмичења упознају са свим његовим механизмима, те да одреде смернице за даљи развој и унапређење квалитета такмичења. Већ у наредној такмичарској сезони 2001/2002 у такмичење су се укључиле и екипе из унутрашњости, од којих неке прелазе и по 300 км да би одаграле једну или две утакмице! Управо овај податак потврђује оправданост постојања овог такмичења и из тог разлога организатори су усмерили своје напоре у правцу регионализације такмичења и ширењу овог стандардизованог модела у даљој популаризацији дечијег фудбала у локалним заједницама, као и у Југоисточној Европи.